Midpoint of the season – time for a record check



The holidays are over and it’s time to start thinking about area basketball races.

Several teams in the county have put together solid records in the early going but some of our teams still have a lot of work to do.

The winner of the regular season will host the area tournament at the end of the year.

1A Area 12
Boys
Appalachian – 1-9 overall, 0-2 in area
Donoho – 3-6, 0-3
Faith Christian – 10-7, 2-2
Ragland – 3-9, 3-2
Sacred Heart – 9-6, 4-0

Girls
Appalachian – 10-1 overall, 4-0 in area
Donoho 0-8, 0-3
Faith Christian – 3-11, 1-3
Ragland – 6-6, 4-1
Sacred Heart – 0-4, 0-2

2A Area 11
Boys
Altamont – 8-4, 2-0
Southeastern – 3-10, 0-3
Sumiton Christian – 13-4, 1-1
Tarrant – 6-9, 2-1

Girls
Altamont – 9-3, 2-0
Southeastern – 3-11, 1-3
Sumiton Christian – 12-3, 2-0
Tarrant – 3-7, 0-3

2A Area 12
Boys
Asbury – 14-3, 3-1
Cleveland – 11-6, 3-0
Gaston – 3-10, 0-4
West End – 3-10, 2-3

Girls
Asbury – 1-15, 0-4
Cleveland – 8-7, 3-0
Gaston – 3-7, 2-2
West End – 8-6, 3-2

3A Area 10
Boys
Hanceville – 8-10, 2-1
Holly Pond – 15-3, 3-0
Susan Moore – 4-13, 0-3
Vinemont – 10-7, 2-2

Girls
Hanceville – 5-8, 0-2
Holly Pond – 12-7, 3-0
Susan Moore – 3-10, 2-1
Vinemont – 0-11, 0-2

4A Area 10
Boys
Good Hope – 0-17, 0-3
J.B. Pennington – 8-8, 2-1
Locust Fork – 8-6, 3-0
Oneonta – 5-12, 1-2

Girls
Good Hope – 11-7, 1-2
J.B. Pennington – 12-4, 1-2
Locust Fork – 8-7, 1-2
Oneonta – 15-4, 3-0

5A Area 11
Boys
Hayden – 8-5, 1-2
Moody – 6-8, 0-3
Mortimer Jordan – 9-5, 3-0
Springville – 10-7, 2-1

Girls
Hayden – 10-5, 1-2
Moody – 5-6, 0-3
Mortimer Jordan – 9-6, 3-0
Springville – 6-5, 2-1

Girls area tournament finals will be Feb. 6 with the boys on Feb. 7. Sub-regional games will be Feb. 9 (girls) and Feb. 10 (boys).

Region tournaments are Feb. 11-19.

Blount County Tournament

Locust Fork High School is the host for this year’s Blount County Tournament(s) and coaches will meet tonight to seed the brackets.

The junior high tournament begins this Saturday (Jan. 10) with six first-round games beginning at 11 a.m. The semifinals will be next Thursday, Jan. 15, with the finals set for Saturday, Jan. 17.

The varsity tournaments (B-team girls, Bteam boys, varsity girls, varsity boys) will be Jan. 19 – 24.